Aktualność "Polska ma jedną z najniższych stawek CIT"
Polska jest na siódmym miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wysokość stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Wyprzedzają nas takie kraje jak Cypr, Bułgaria czy Irlandia. Za nami są Dania, Hiszpania, Belgia. Sama wysokość stawek nie decyduje jednak o chęci prowadzenia biznesu w Polsce. Przyjazność polskiego systemu podatkowego jest oceniana bardzo nisko.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie należy do łatwych zadań. Wiedzą o tym szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy w Polsce. Jak wykazują badania przeprowadzane przez instytucje pozarządowe, przedsiębiorcy narzekają najczęściej na długotrwałą procedurę rejestracyjną, biurokrację w urzędzie, wysokie koszty prowadzenia działalności (zatrudnienia, koncesji itp.). Przedsiębiorcy nie są także zadowoleni z systemu podatkowego.

Biorąc jednak pod uwagę nominalną stawkę CIT w Polsce okazuje się, że nie jest ona wysoka. Na tle krajów Unii Europejskiej Polska plasuje się na 7 miejscu pod względem wysokości podatku. Wyprzedzają nas takie kraje jak Cypr, Bułgaria, Rumunia czy Irlandia. Nasz kraj nie odbiega wysokością stawki podatku od naszych sąsiadów. Na Węgrzech, Słowacji czy w Czechach podatek wynosi tyle samo co w Polsce (19 proc.). Są jednak państwa, gdzie firmy muszą oddać fiskusowi znacznie więcej swojego dochodu. We Francji, Belgii czy na Malcie ponad jedną trzecią dochodu brutto należy oddać w formie podatku.

Trzeba również wziąć pod uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat stawki podatku dochodowego w krajach Unii Europejskiej były obniżane. Ta sama tendencja charakteryzowała również Polskę. Mało kto pamięta, że w 1992r. Stawka CIT wynosiła aż 40 proc.

Wśród krajów UE największe spadki na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zanotowały Bułgaria, Cypr i Niemcy. W tych krajach stawka została obniżona prawie o 50 proc. Z punktu widzenia podatników jest to tendencja zadowalająca. Inne trendy wykazują kraje spoza Wspólnoty. Przykładowo w Australii stawka CIT pozostaje od 10 lat na tym samym poziomie- 30 proc. Podobnie rzecz ma się ze Stanami Zjednoczonymi czy Japonią, gdzie stawka sięga prawie 40 proc.

Jak się okazuje, niska stawka podatkowa to nie wszystko. Problemem dla przedsiębiorców jest jakość polskiego prawa podatkowego. To, że polski system podatkowy jest skomplikowany to fakt, którego nikt nie podważa. Przyczyn tego należy upatrywać przede wszystkim w częstych zmianach przepisów. Sama ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w ostatnich 10 latach była zmieniona ponad 60 razy.

Oceniając przyjazność polskiego systemu podatkowego okazuje się, że Polska jest na szarym końcu. Zajmujemy 121 miejsce na 183 kraje w rankingu przeprowadzonym m.in. przez Bank Światowy. Przed nami są takie kraje jak Estonia, Litwa, Rosja czy Węgry. Na czele uplasowały się Irlandia czy Wielka Brytania. Systemy podatkowe państw uczestniczących w rankingu w ostatnich latach były upraszczane, podczas gdy w Polsce następowała tendencja odwrotna.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2011-05-27 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia