Aktualność "Podatek od hipermarketów"

Ministerstwo Finansów proponuje podatek progresywny z dwiema stawkami: 0,7 proc. i 1,3 proc. Handlowcy, których obrót nie przekracza 1,5 mln zł, mają być zwolnieni z daniny. Obroty poniżej 300 mln zł opodatkowane będą według pierwszej stawki, a powyżej – według drugiej. Podatek ma być rozliczany miesięcznie i dotyczyć wszelkiej sprzedaży detalicznej – również dokonywanej za pomocą Internetu. Poza hipermarketami, nowy podatek obejmie także stacje paliw.

Według zapewnień resortu, zmiana w opodatkowaniu hipermarketów nie powinna spowodować podniesienia cen produktów ze względu na dużą konkurencję na rynku. Przedstawiciele branży nie zgadzają się z tą opinią twierdząc, że planowane opłaty to zbyt duże obciążenie, które będzie musiało odbić się na łańcuchu dostaw i kliencie.

Handlowcy sceptycznie odnoszą się też do pomysłu wprowadzenia stawki weekendowej. Mniejsze podmioty mogą mieć problem z określeniem, jaki obrót wyrabiają w tygodniu, a jaki w sobotę i niedzielę. Równie problematyczne może być podobne wyliczenie zysków całodobowych stacji benzynowych.

Zgodnie z założeniami, projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów do połowy lutego tak, aby wszedł w życie już od kwietnia bieżącego roku. Jego celem ma być zwiększenie przychodów do budżetu oraz utrudnienie optymalizacji. Pomysłodawcy nowej ustawy liczą też, że obciążenie wielkich koncernów dodatkową opłatą zwiększy szanse małych i średnich przedsiębiorstw handlowych w polskiej gospodarce.


Źródło: GP


DATA PUBLIKACJI: 2016-01-26 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia