Aktualność "Zaliczki uproszczone i zmiana roku podatkowego to oszczędności w CIT"
Przedsiębiorca opłacający CIT zastanawia się nad zmianą roku podatkowego. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. O takiej decyzji należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego.

Gdy podatnik zdecyduje się na zmianę roku podatkowego, rok będzie stanowił wówczas wybrany okres kolejnych następujących po sobie 12 miesięcy kalendarzowych.

Z reguły spółki wybierają rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym. Może mieć to niekorzystny wpływ na płynność finansową spółek, np. gdy prowadzą działalność sezonową, w ramach której osiągają większość przychodów w pierwszej połowie roku. W takiej sytuacji można rozważyć zmianę roku podatkowego, tak aby większość przychodów osiągana była w końcowym okresie roku podatkowego. Pozwoli to uniknąć powstawania nadpłat podatku i wpłynie pozytywnie na płynność finansową spółki.

Alternatywnym sposobem pozwalającym uniknąć negatywnego wpływu sezonowości osiągania przychodów na wysokość zaliczek na podatek dochodowy i związanych z tym nadpłat podatku w rozliczeniu rocznym jest wybór uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku w formie uproszczonej, tj. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Jeżeli zeznanie złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Oznacza to, że jeśli spółka od 2012 roku będzie chciała skorzystać z uproszczonej formy wpłacania zaliczek, to podstawą do wyliczenia wysokości uproszczonej zaliczki będzie podatek należny wykazany w zeznaniu podatkowym w 2010 roku.

Podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek uproszczonych, są obowiązani:
  • w formie pisemnej zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek
  • stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym
  • wpłacać zaliczki w terminach
  • dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy

źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2011-06-21 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia