Aktualność "Trwają rozmowy ws. CETA"

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych między Unią Europejską a Kanadą. Ma ona także wprowadzić liberalizację międzynarodowego handlu usługami. Negocjacje w sprawie umowy trwały 5 lat. Pod koniec października porozumienie ma zostać zawarte również z Unią Europejską.

Aby CETA zaczęła obowiązywać, konieczne jest jednak jej zaakceptowanie przez parlamenty państw członkowskich. Proces ratyfikacji może potrwać nawet do 3 lat. Polski rząd deklaruje, że jest na etapie analizowania umowy i jej wpływów na sytuację geopolityczną, ekonomiczną i prawną naszego kraju. W tym tygodniu premier Beata Szydło zapewniła, że Polska nie przyjmie założeń CETA, jeżeli nie będzie ona gwarantowała wpływu na orzecznictwo sądów inwestycyjnych.

Przeciwnicy CETA obawiają się, że nowa umowa handlowa będzie faworyzowała korporacje, które będą wygrywały spory wobec lokalnych regulacji, godzących w ich działalność. Mówią także o zagrożeniu, jakie wiąże się z polską sprzedażą jabłek. Wśród państw UE to Polska jest największym producentem tych owoców. Umożliwienie sprzedaży jabłek modyfikowanych genetycznie, co wprowadziła już Kanada, może to zmienić. Ucierpią przede wszystkim małe i średnie, wielobranżowe gospodarstwa rolne. Dopuszczenie upraw GMO wyeliminuje natomiast uprawy ekologiczne. Sceptycy zwracają uwagę również na mniej rygorystyczne w porównaniu z Europą normy dotyczące dobrostanu zwierząt, które obowiązują obecnie w Kanadzie.

Zastrzeżenia budzą też regulacje w sprawie substancji czynnych z grupy neonikotynoidów, które w Kanadzie i USA są dopuszczone, a w Europie zakazane. Zagrażają one nie tylko ludziom, ale i zwierzętom, w tym pszczołom, których liczba gwałtownie maleje od kilku lat.

CETA może zatem uderzyć przede wszystkim w polskie rolnictwo, ale zagrożeń jest więcej. Zgodnie z raportami opublikowanymi we wrześniu, nowa umowa może doprowadzić do likwidacji miejsc pracy, a także do mniejszych dochodów budżetowych. Według szacunków, stosunek deficytu budżetowego do dochodu krajowego brutto zwiększy się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.


Źródło: GP


DATA PUBLIKACJI: 2016-10-06 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia