Aktualność "VAT w budownictwie"

1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane. Celem regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie oszustw oraz nadużyć. Zmiany budzą jednak wiele wątpliwości. W przepisach brakuje definicji podwykonawcy, a zgodnie z zapisami, to podatnik musi sklasyfikować usługi.

Nowe regulacje wprowadzają rozliczanie usług budowlanych na zasadzie odwrotnego obciążenia. Oznacza to, że w obrocie między podwykonawcami to nabywca usługi będzie naliczał podatek. Taka zamiana ma zwiększyć wpływy do budżetu nawet o 40-50 mld zł.

Usługa budowlana będzie musiała zostać przypisana do odpowiedniej kategorii na podstawie nowego katalogu usług. Weryfikacja i klasyfikacja usługi to pierwszy problem, na jaki napotykają podatnicy, ponieważ brakuje aktów prawnych, które precyzowałyby zasady przyporządkowania. Szczególnie problematyczne mogą się okazać usługi mieszane, na przykład związane z dostawą towarów i ich zamontowaniem.

Kolejne wątpliwości interpretacyjne wiążą się z zapisem mówiącym o tym, że rozliczeniu podlegają usługi podatkowe, w których usługobiorcą jest czynny podatnik VAT, a usługodawcą – podatnik będący podwykonawcą, u którego sprzedaż jest zwolniona z podatku. Problem stanowi tutaj brak definicji podwykonawcy.

Zdaniem ekspertów, nowe przepisy mogą doprowadzić do zmniejszenia płynności w branży budowlanej. Będzie się to wiązało z koniecznością odprowadzenia podatku VAT i oczekiwania na jego zwrot przez kilka miesięcy. Płynność finansowa jest zatem zagrożona szczególnie w przypadku małych firm podwykonawczych.


Źródło: Newseria


DATA PUBLIKACJI: 2017-01-20 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia