Aktualność "Jeden rachunek dla firm"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców. Od stycznia 2018 r. każdy płatnik ma otrzymać dostęp do indywidualnego rachunku bankowego, na który będzie przelewał składki.

W tej chwili właściciele firm muszą płacić składki na cztery różne rachunki w zależności od rodzaju składki. Rachunki te są ponadto wspólne dla wszystkich przedsiębiorców, co zmusza ich do każdorazowego podawania szeregu informacji identyfikujących nadawcę w tytule przelewu. Taka forma płatności generuje wiele błędów i problemów każdego roku. Dane wskazują, że już od stycznia br. ZUS otrzymał prawie 281 tys. niezidentyfikowanych wpłat na łączną kwotę 328 mln zł.

Rozwiązaniem ma być stworzenie indywidualnego rachunku dla przedsiębiorcy, który zamiast wykonywać cztery oddzielne przelewy, będzie mógł wpłacić odpowiednią kwotę jednorazowo. Rachunek będzie zawierał numer identyfikacji podatkowej płatnika, dzięki czemu ZUS od razu rozpozna, od kogo przyszły składki.

Od października do grudnia br. ZUS będzie przekazywał numery rachunków przedsiębiorcom tak, aby od 1 stycznia 2018 r. mogli już wpłacać na nie składki. Przedsiębiorcy, którzy takiego numeru nie otrzymają, mają obowiązek wystąpienia po niego do ZUS-u.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2017-02-08 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia