Aktualność "Podatek od spadków i darowizn: złożenie korekty nie pozbawi ulgi "
Urzędnicy skarbowi nie wiedzą, co robić z tymi korektami formularzy SD- Z2, które są składane po upływie 6 miesięcy od nabycia darowizny lub spadku. Najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od otrzymanego spadku lub darowizny. Musi tylko w ciągu pół roku zawiadomić o tym urząd skarbowy na druku SD- Z2. Gdy po 6 miesiącach do fiskusa trafi korekta SD- Z2, ulga przysługuje nadal.

W SD- Z2 podatnicy należący do najbliższej rodziny zgłaszają nabycie darowizny lub spadku. Jeśli formularz ten złożą w ciągu 6 miesięcy od momentu nabycia majątku, nie zapłacą podatku od spadków i darowizn. Kłopoty mogą się pojawić, gdy podatnik pomyli się przy wypełnianiu druku i złoży jego poprawioną wersję, ale już po upływie pół roku. Część urzędów twierdzi, że wtedy traci się zwolnienie i trzeba płacić podatek.

Eksperci są zgodni: podatnicy nie powinni tracić ulgi po złożeniu korekty SD- Z2.

Ustawodawca uzależnił zwolnienie najbliższej rodziny (z tzw. zerowej grupy podatkowej) z podatku od spadków i darowizn od zgłoszenia darowizny lub spadku w urzędzie skarbowym. Nie dotyczy to sytuacji, w których umowa jest sporządzana przed notariuszem. Wtedy to on dokonuje zgłoszenia.

Podatnik sam wycenia wartość spadku lub darowizny. Jeśli dotrzyma 6- miesięcznego terminu na złożenie zgłoszenia, podatku nie płaci.

Zwolnienie przysługuje bez względu na wartość spadku czy darowizny i w związku z tym istotne jest dochowanie ustawowego terminu oraz przynależność do danej grupy podatkowej.

W przypadku niezłożenia zgłoszenia, otrzymany spadek lub darowizna podlegają opodatkowaniu po stronie beneficjenta. Regulacje podatkowe nie przewidują przy tym możliwości przywrócenia terminu do złożenia zgłoszenia SD- Z2.

Wypełniając formularz SD- Z2 można się pomylić. Wtedy konieczna będzie korekta zgłoszenia. Wymaga ona wskazania błędnych informacji dotyczących wielkości nabytych udziałów w rzeczy lub prawie majątkowym, miejsca ich położenia lub ich wartości rynkowej.

Korekta nie powoduje utraty prawa do zwolnienia. Podatnik korzysta więc z ulgi w odniesieniu do całej sumy.

Również w przypadku upływu 6- miesięcznego terminu podatnik nadal będzie mógł skorzystać z ulgi. Dlatego podanie błędnych informacji w SD- Z2 i ich ewentualna późniejsza korekta nie powodują utraty zwolnienia z podatku.

Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy podatnik dowiedział się o nabyciu np. dodatkowego prawa majątkowego później i dlatego nie ujął nabycia tego prawa w złożonej wcześniej deklaracji SD- Z2.

W takim przypadku podatnik musi zgłosić fakt nabycia urzędowi nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o nabyciu tego prawa. Ustawodawca nie przewidział dla takich przypadków korekty złożonego wcześniej zgłoszenia o nabyciu. Nakazał ponowne złożenie zgłoszenia. Potwierdza to interpretacja nr IBPBII/1/436-128/10/MZ dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wynika z niej, że gdy podatnik nie wykazał nabycia w złożonym już formularzu, może on skorzystać z prawa do zwolnienia, tylko gdy ponownie zgłosi nabycie w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o nabyciu tego prawa.

W takim przypadku niezbędne jest uprawdopodobnienie faktu późniejszego powzięcia wiadomości o nabyciu. Niewypełnienie tego obowiązku oznacza, że majątek niewykazany w pierwotnym SD- Z2 podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. przewidzianych dla podatników z I grupy podatkowej.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2011-07-19 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia