Aktualność "Będzie rejestr odbiorników RTV?"

Reforma systemu finansowania mediów publicznych stoi w miejscu, ponieważ ciągle nie rozwiązana została kwestia poprawienia ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Poczta Polska może domagać się opłaty tylko od gospodarstw, które zarejestrowały odbiornik radiowy lub telewizyjny. Jednak znaczna część Polaków nie dokonuje takiej rejestracji.

Resort kultury opracował projekt, który ma zmusić do rejestrowania urządzeń. Obowiązek ten ma zostać nałożony na operatorów – będą oni przekazywać Poczcie dane widzów i obligować ich do rejestracji. Nowelizacja przewiduje także utworzenie systemu informatycznego, zawierającego dane, które będą bezpłatnie udostępniane firmom komercyjnym. Pieczę nad systemem ma sprawować Poczta Polska.

Propozycje resortu spotkały się z wieloma wątpliwościami różnych podmiotów i instytucji. Ministerstwo Cyfryzacji uważa, że przekazanie Poczcie obowiązku zarządzania systemem, zawierającym tak wrażliwe dane, może wpłynąć na ich bezpieczeństwo. Wnioskuje, aby stworzyć nową bazę na poziomie rządowym podlegającą Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa. Innym problemem jej mechanizm przekazywania danych, które miałyby być dostarczane przez prywatnych przedsiębiorców, a powinny stanowić tajemnicę.

Ponadto, według samej Poczty Polskiej, takie rozwiązanie ogranicza się jedynie do właścicieli telewizji płatnej, nie obejmuje natomiast widzów telewizji naziemnej i posiadaczy radia. Poczta zgłasza także zastrzeżenia co do obowiązku stworzenia i darmowego udostępnienia systemu teleinformatycznego operatorom, co oznacza dla niej ogromne koszty.

Z problemem ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego rząd mierzy się już od wielu miesięcy. Według Ministerstwa Kultury najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie opłaty z podatkiem dochodowym, czyli zastosowanie mechanizmu funkcjonującego w innych krajach europejskich. Resort zapowiada, że do tego będzie docelowo dążył.


Źródło: GP


DATA PUBLIKACJI: 2017-04-18 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia