Aktualność "Licencja dla kierowców Ubera?"

Uber to platforma zrzeszająca kierowców, chętnych do przewożenia użytkowników i łącząca ich z osobami, szukającymi przewoźnika. Usługa jest realizowana za niższą kwotę niż mogą zaoferować korporacje taxi, co bardzo szybko przyczyniło się do komercyjnego sukcesu aplikacji. Obecnie amerykańska platforma rozwija się w coraz większej ilości krajów europejskich. Brak umowy z kierowcami, niskie i nieopodatkowane stawki zmusiły jednak rządy poszczególnych państw do wprowadzenia przepisów regulujących zatrudnianie za pośrednictwem Ubera.

Takie kroki podjęło także Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które pracuje nad projektem ustawy zmierzającej do zrównania kierowców Ubera z taksówkarzami. Wszystkie osoby, świadczące usługi przewozu, będą musiały posiadać licencję.

Projekt ma w maju trafić pod obrady rządu, aby w czerwcu mógł już znaleźć się w Sejmie. Resort infrastruktury chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od początku przyszłego roku.

Taki zapis z pewnością uderzy w model biznesowy Ubera. Polska jest dla platformy trzecim pod względem wielkości rynkiem w Unii Europejskiej. Konsekwencją zmian może być nawet wycofanie się Ubera z Polski. Taka sytuacja miała miejsce w Danii po wprowadzeniu nowych, ostrzejszych regulacji wobec usług świadczonych za pośrednictwem aplikacji.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2017-04-20 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia