Aktualność "Wcześniej czy później na emeryturę? "

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dane, z których wynika, że z możliwości dłuższej pracy korzysta niespełna 1/5 ubezpieczonych. Minister Elżbieta Rafalska podkreśla, że dłuższy staż pracy to wyższy kapitał na koncie i subkoncie, a w konsekwencji wyższe świadczenie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach emerytalnych, od 1 października br. wiek uprawniający do świadczenia zostanie przywrócony do 60 lat dla kobiet oraz do 65 lat dla mężczyzn. W ten sposób zostanie wstrzymany obecny mechanizm podnoszący wiek emerytalny do 67. roku życia dla obu płci. Zmiana ta da ubezpieczonym możliwość wyboru, czy chcą przejść na emeryturę wcześniej czy dłużej pracować i skorzystać z wyższego świadczenia.

Resort pracy zaznacza, że warto tę decyzję dobrze przemyśleć. Każdy ubezpieczony może skorzystać z pomocy doradców emerytalnych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub z dostępnego kalkulatora emerytalnego, aby sprawdzić, jakie świadczenie będzie im przysługiwało w chwili, kiedy zdecydują się przejść na emeryturę. Według szacunków, każdy przepracowany rok zwiększa świadczenie o 8 proc.

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnił, że ma zabezpieczone środki na wypłatę świadczeń dla ubezpieczonych, którzy będą chcieli przejść na emeryturę wcześniej.


Źródło: IAR


DATA PUBLIKACJI: 2017-04-25 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia