Aktualność "Uwaga na PIT 2010. Prawo znów nieprecyzyjne"
Rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą rozliczyć PIT na preferencyjnych zasadach. Problem w tym, podkreśla gazeta, że przepisy ustawy o PIT nie precyzują, przez jaką część roku trzeba samotnie wychowywać potomstwo, aby z tej preferencji skorzystać.

Nie pomogła tu nawet ostatnia nowelizacja przepisów, która obowiązuje od 1 stycznia - pisze Dziennika Gazeta Prawna.

Zgodnie z nowymi regulacjami wspólne opodatkowanie z dzieckiem przysługuje rodzicowi lub opiekunowi prawnemu, który jest m.in. panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.

Specjaliści podatkowi uważają, że nowy przepis można interpretować tak: do rozliczenia się na preferencyjnych zasadach wystarczy miesiąc, tydzień, a nawet dzień samotnego wychowywania dzieci w trakcie roku podatkowego. Niestety, nieprecyzyjność ustawy o PIT może przysporzyć problemów nie tylko podatnikom, ale także fiskusowi. Nadal bowiem organom podatkowym będzie bardzo trudno weryfikować to, czy na przykład osoby żyjące w konkubinacie rzeczywiście samotnie wychowują dzieci.

DATA PUBLIKACJI: 2011-01-18 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia