Aktualność "Wigilia w firmie może być rozliczona w kosztach"
Firmowe spotkanie wigilijne może być rozliczone w kosztach podatkowych, tylko wtedy gdy jego celem nie jest jedynie konsumpcja i zabawa, ale integracja zespołu i zwiększenie motywacji pracowników. Niestety możliwości zaliczenia w koszty podatkowe spotkań wigilijnych z kontrahentami są bardziej ograniczone.

Spotkanie wigilijne dla pracowników czy kontrahentów w wielu firmach stanowi już tradycję. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim rozliczeniu takich wydatków. Organizacja imprez firmowych w wielu przypadkach okazuje się przedsięwzięciem dość kosztownym.

Przedsiębiorca decydujący się na zorganizowanie tego typu spotkania powinien być świadomy, że nie w każdym przypadku poniesione wydatki będzie mógł rozliczyć podatkowo.

Każdorazowo rozpatrując czy dany wydatek może być zaliczony w koszty uzyskania przychodów najpierw trzeba ustalić czy ma on związek z uzyskiwanymi przychodami. Jeżeli ten test wypadnie pozytywnie, pozostaje jeszcze sprawdzenie czy dany rodzaj wydatków nie został wymieniony w katalogu zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT). Znajduje się tam lista wydatków, które nawet jeżeli mają bezpośredni wpływ na uzyskiwany przychód, nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Możliwość zaliczenia wydatków na organizację spotkania wigilijnego do kosztów podatkowych było początkowo kwestionowane w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe i wyrokach sądów administracyjnych.

W ostatnim czasie można jednak dostrzec zmianę tej tendencji. Wydatki są uznawane za koszt jeżeli zamierzonym celem pracodawcy była integracja pracowników, poprawa atmosfery pracy i wzrost motywacji do wykonywania obowiązków służbowych. Jeżeli natomiast nie było takiego celu, samo spotkanie polegające na konsumpcji, nie będzie kosztem uzyskania przychodów.

Wynika z tego, że spotkania wigilijne powinny służyć budowaniu motywacji do pracy i w ten sposób wpływać na efektywność pracowników, co uzasadnia zaliczenie przeznaczanych na taki cel środków do kosztów uzyskania przychodów. Dobrze jest gdy spotkanie jest połączone z omówieniem wyników firmy lub planami na przyszły rok. Warto też sporządzić dokumentację przebiegu spotkania, np. agenda, wykorzystywane materiały do prezentacji.

Jeżeli zostanie spełniony warunek dotyczący motywacji to trzeba również zwrócić uwagę jeszcze na jeden element- warunkiem koniecznym dla zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, jest zorganizowanie imprezy tylko i wyłącznie dla pracowników zatrudnionych przez przedsiębiorcę.

Jeśli w spotkaniu uczestniczą także osoby spoza firmy, np. osoby towarzyszące lub kontrahenci to w tej części wydatki raczej nie powinny być uwzględnione w kosztach podatkowych. Wszystko zależy jednak od przyjętej wykładni pojęcia reprezentacja. Zakładając, że przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że zaproszenie kontrahentów na firmową wigilię, wpływa na poprawę relacji biznesowych, co w efekcie ma przełożenie na realizowane kontrakty i uzyskiwane przychody, podstawowy warunek rozliczenia w kosztach zostanie spełniony.

W przypadku kontrahentów jest jednak duże prawdopodobieństwo, że taki koszt zostanie potraktowany jako reprezentacja, a wydatków o takim charakterze nie można rozliczyć w kosztach podatkowych. Jednak w sytuacji, gdy wydatki są istotne dla firmy, warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Pojęcia reprezentacji nie zdefiniowano w ustawie, która wskazuje jedynie, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Sądy dokonując jednak wykładni tego pojęcia sięgają do słownika języka polskiego.

Przenosząc definicję na grunt podatkowy, przyjmuje się że reprezentacja to występowanie w imieniu firmy wiążące się z okazałością, w celu wywołania dobrego wrażenia. Obejmuje ona swym pojęciem działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. W określeniu reprezentacja mieści się więc taki działanie podatnika, które ma na celu stworzenie (utrwalenie) właściwego wizerunku firmy. Takich działań nie zaliczymy do kosztów.

Natomiast w przypadku osób towarzyszących pracownikowi na spotkaniu firmowym trudno racjonalnie uzasadnić związek takiego wydatku z uzyskiwanymi przychodami, co już na tym etapie dyskwalifikuje możliwość ich rozliczenia w kosztach.

Warto również pamiętać o właściwym udokumentowaniu wydatków poniesionych na organizację firmowej wigilii. Jeżeli tylko część poniesionych wydatków stanowić będzie koszt podatkowy, należy wyodrębnić ich wartość z całości środków poprzez określenie kwoty przypadającej na pracowników i osoby spoza firmy (jeśli nie ma podstaw do ich rozliczenia w kosztach).

Uchroni to przedsiębiorcę przed zakwestionowaniem przez organ podatkowy zaliczenia całości wydatków poniesionych na organizację imprezy do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2012-12-21 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia