Aktualność "Różnice kursowe wpływają na wynik podatkowy PIT za 2010 rok"
Część inwestorów obraca papierami wartościowymi czy instrumentami pochodnymi, które są denominowane w walutach obcych. Jeśli inwestor kupił np. akcje w walucie obcej, to dochód obliczany w tej walucie zagranicznej po sprzedaży tych akcji różni się od dochodu obliczanego z uwzględnieniem przeliczenia na złote.

Powstałe na skutek wahania kursów walutowych różnice będą wykazane w PIT-8C, wystawianym przez domy maklerskie. Zgodnie z ustawą o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych czy z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane w 2010 roku, jeśli są osiągane w walucie obcej, podlegają przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Taki sam kurs odniesienia należy stosować do przeliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych w walucie.

Jak mówi Robert Morawski, specjalista ds. podatków w CDM Pekao, jeśli w wyniku różnic kursowych inwestor osiągnie w złotych dochód, to powstaje nie tylko dochód podatkowy, ale również finansowy zysk z waloru.

Dlatego też w PIT-38 składanym przez indywidualnych inwestorów uwzględnione powinny być transakcje przeliczone na złote. Informację PIT-8C domy maklerskie przekazują podatnikom oraz właściwym urzędom skarbowym w terminie do końca lutego, natomiast podatnicy składają PIT-38 do końca kwietnia (w tym roku 2 maja).

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2011-02-07 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia