Aktualność "Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji a podatek"
Zawarta umowa o zakazie konkurencji ma na celu ochronę informacji szczególnie ważnych dla spółki, do których dostęp ma pracownik, a co za tym idzie wypłata odszkodowania z tytułu zawartej umowy ma na celu zabezpieczenie źródła przychodów spółki.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 powyższej ustawy.

Zgodnie z art. 101(2) Kodeksu pracy, pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W takiej umowie określa się okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.

Zawarta umowa o zakazie konkurencji ma na celu ochronę informacji szczególnie ważnych dla spółki, do których dostęp ma pracownik a co za tym idzie, wypłata odszkodowania z tytułu zawartej umowy ma na celu zabezpieczenie źródła przychodów spółki poprzez nieujawnianie tych informacji osobom nieuprawnionym w związku z tym może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji nie jest wymieniona w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP jako przesłanka negatywna zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak zwrócić uwagę na ciążący na pracodawcy obowiązek podkreślany również przez organy podatkowe, iż ciężar co do prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodu spoczywa na pracodawcy, to on musi wykazać, że poniesiony koszt jest zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powyższej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o PDOF, koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej określone są w stałej miesięcznej kwocie i są potrącane przez płatnika w formie zryczałtowanej. Co do zasady, koszty uzyskania przychodu przysługują pracownikowi wówczas, gdy w danym miesiącu uzyskał on przychód ze stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodów stosuje również były pracodawca, po rozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem, jeżeli dokonuje wypłaty na rzecz byłego pracownika kwalifikowanej jako przychód ze stosunku pracy. Koszty uzyskania przychodu stosuje się bowiem wówczas, gdy dochodzi do wypłaty przychodów ze stosunku pracy; jeżeli są one wypłacane już po ustaniu stosunku pracy, nie tracą swego statusu i nadal pozostają przychodami z tego źródła. Jednym z takich przychodów będzie odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji wypłacane w związku z wcześniejszym zatrudnieniem danej osoby na podstawie umowy o pracę. Koszty uzyskania przychodu należy potrącić za miesiące, w których były pracownik otrzymał przychód ze stosunku pracy z zastosowanie znajdą ryczałtowe stawki określone przez ustawodawcę w art. 22 ust. 2 ustawy o PDOF.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2013-02-13 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia