Aktualność "Przedsiębiorca nie ma prawa zmienić wybranej formy opodatkowania w trakcie roku"
Wybór formy opodatkowania, czy to stawki liniowej, czy też formy zryczałtowanego opodatkowania, wymaga złożenia stosownego oświadczenia najpóźniej do 20 stycznia danego roku podatkowego, za który składane jest oświadczenie o chęci opodatkowania w takiej formie.

Jeśli przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego, oświadczenie powinno być złożone do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przychodów.

Ponieważ podatek dochodowy ma charakter rozliczenia rocznego, wystąpienie jakiegokolwiek zdarzenia, o którym mowa powyżej, wyklucza możliwość zmiany formy rozliczenia przynajmniej do końca danego roku podatkowego po wyborze stosownej formy rozliczenia.

Jeżeli przedsiębiorcy uda się złożyć odwołanie oświadczenia woli w taki sposób, że dotrze do organu podatkowego wcześniej albo w tym samym czasie co pierwotne oświadczenie woli, nie powinno być wątpliwości co do skuteczności takiego odwołania. Jeśli jednak termin graniczny do złożenia oświadczenia woli o chęci opodatkowania w szczególnej formie jeszcze nie upłynął, podatnik powinien mieć możliwość zmiany uprzednio złożonego oświadczenia woli, trzeba bowiem przyjąć, że termin na złożenie oświadczenia jest zastrzeżony na korzyść podatnika.

Po upływie terminów ustawowych zmiana formy opodatkowania jest tylko możliwa na skutek utraty do niej prawa, czyli np. przekroczenia obrotów dających prawo do opodatkowania na zasadach zryczałtowanych.

Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2011-02-09 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia