Aktualność "Problemy z urlopem wychowawczym"

1 października 2013 roku weszły w życie zmiany przyznawania urlopu wychowawczego. Jak się okazuje, przepisy nie są jednak dopracowane. Brakuje w nich przede wszystkim regulacji, wskazujących, jak stosować zmienione prawo do pracowników, korzystających z urlopu w dniu wejścia nowych zasad w życie.

W wyniku zmian rodzice muszę podzielić się urlopem między sobą aby móc wykorzystać go w całości. Każdy z nich musi pobrać i wykorzystać na wyłączność co najmniej jeden miesiąc. Zmiany te wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, Dz. U. poz. 1028. Zgodnie z nowymi przepisami rodzice mogą wykorzystać urlop wychowawczy w pięciu, a nie w czterech – jak do tej pory, częściach oraz przebywać na urlopie wspólnie przez cztery miesiące, a nie trzy.

Ustawodawcy nie przewidzieli jednak przepisów przejściowych, które regulowałyby stosowanie nowych zasad do osób, które już korzystają z urlopów przez 1 października. W zapisie nowej ustawy znajdują się tylko dwa przepisy przejściowe – dotyczące możliwości wydłużenia urlopu o miesiąc czasu, w którym oboje rodzice mogą równocześnie korzystać z urlopu oraz możliwości podzielenia urlopu na pięć części.

Problem dotyczy przede wszystkim matek, które 1 października 2013 r. przebywały na, na przykład, 3-letnim urlopie wychowawczym. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli zamierza go wykorzystać tylko jedno z rodziców, to ulega on skróceniu do 35 miesięcy. Jeżeli zatem urlop został pobrany w okresie 36 miesięcy, pracodawca powinien go skrócić.

Eksperci nie są jednak zgodni, co do rozwiązania tego problemu. Jedni wskazują na fakt, że jeśli ustawa nie przewiduje przepisów przejściowych, zmiany powinny dotyczyć wszystkich w chwili ich wejścia w życie. Inni uważają, że właśnie brak przepisów przejściowych uniemożliwia skrócenie urlopu w podobnych sytuacjach. Problem znika jednak w chwili, gdy urlop udzielany jest w częściach – wtedy decydujący jest moment udzielenia danej części urlopu i jego skrócenie będzie uzasadnione.


Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2013-11-07 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia