Aktualność "Za niewypłacenie podatku od nieruchomości grozi grzywna"
Dzisiaj ostatni dzień na zapłatę I raty podatku od nieruchomości. Podatnicy, którzy otrzymali decyzję o wysokości podatku, ale go nie zapłacą, mogą zostać ukarani.

Wielu narzeka, że nie może wywiązać się z obowiązku zapłaty pierwszej raty podatku, ponieważ decyzji ustalających jego wysokość nie dostarczył wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Może to wynikać z dokonania zmian w ewidencji gruntów i budynków. Dane z tej ewidencji są wiążące dla organu podatkowego w przypadku decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości. Eksperci przekonują jednak, że nie ma się czym martwić. Przepisy Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) dają im co najmniej 14-dniowy termin na zapłatę podatku. Dotyczy to również osób, które powinny otrzymać decyzję ustalającą wysokość podatku od nieruchomości przed 15 marca, czyli przed terminem zapłaty I raty podatku, ale jej nie dostali.

Podatnik, któremu nie została dostarczona decyzja wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, musi na nią poczekać. Jeśli podatnik wpłaciłby podatek sam, powstałaby nadpłata.

Specjaliści dodają, że podatek można zapłacić w ratach lub w całości.

Podatnicy podatku od nieruchomości powinni wcześniej wypełnić obowiązek złożenia informacji na podatek od nieruchomości (zazwyczaj na formularzu IN-1 lub IN-10, druk ustala każda gmina samodzielnie). Obowiązek ten dotyczy jednak tylko tych osób, które kupiły dom lub mieszkanie lub je wybudowały. Osoby fizyczne nie muszą składać co roku informacji na podatek od nieruchomości.

Jeśli nic się nie zmieniło, a więc przedmiotem opodatkowania jest ta sama powierzchnia użytkowa budynku, która była opodatkowana rok wcześniej, to podatnik nie musi składać informacji.

Zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.) informację o nieruchomościach należy złożyć w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego. Okolicznością taką jest np. zakup mieszkania lub zakończenie budowy domu.

Jeśli podatnik nie złożył informacji na podatek od nieruchomości, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej. Zastosowanie w takiej sytuacji ma art. 54 par. 1 kodeksu karnego skarbowego (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.), zgodnie z którym podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania albo nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karom w zależności od kwoty podatku narażonego na uszczuplenie. Zazwyczaj jest to kara grzywny. Sankcje grożą również za brak zapłaty podatku.

 Źródło: GP

DATA PUBLIKACJI: 2011-03-15 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia