Aktualność "TK sprawdzi ustawę o emeryturach"

Nowy, wyższy wiek emerytalny obowiązuje od 1 stycznia 2013 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy z 11 maja 2012 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny rozpocznie rozprawę, która przesądzi o tym, czy przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego są zgodne z ustawą zasadniczą. Podczas obrad rozpatrzone zostaną wnioski, jakie w tej sprawie wysunęła Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, posłowie PiS oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Zarzucają oni nowej ustawie pogwałcenie praw nabytych oraz zasady ochrony interesów w toku, a także zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa.

Te pierwsze zarzuty dotyczą przede wszystkim osób z prawem do emerytury na starych zasadach, których nie objęła reforma z 1999 r. Wprowadzono bowiem rozwiązanie, nadające prawo osobom urodzonym w pierwszym kwartale 1948 r. do ubiegania się o emeryturę po ukończeniu 65 lat i miesiąca. Natomiast osoby urodzone od października do końca grudnia 1948 r. zostały zobowiązane do pracy do czasu osiągnięcia 65 lat i czterech miesięcy.

Związkowcy OPZZ zarzucają także reformie brak jasności. Ich zdaniem, nowelizacja ustawy wprowadziła tak dużo zmian, że interpretacja przepisów dla przeciętnego obywatela jest niejasna. Nie spełnia ona zatem zasad należytej i poprawnej legislacji, co oznacza, że złamana została zasada zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

NSZZ „Solidarność” dodaje, że nowe przepisy o wyższym wieku emerytalnym są sprzeczne z art. 26 ust. 2 Konwencji nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Związkowcy argumentują, że w Polsce nie zostały spełnione warunki do poniesienia wieku emerytalnego powyżej 65 roku życia. Dotyczy to przede wszystkim liczby lat spędzonych w zdrowiu. Zgodnie a danymi Eurostatu, w latach 2005-1010 długość życia kobiet w wieku 65 lat wzrosła z 18,5 do 19,5, jednak długość życia w zdrowiu spadła z 10,2 do 7,5 roku. Podobnie jest w przypadku mężczyzn.

Związkowcy za niezgodne z ustawą zasadniczą uznają również przepisy, które różnicują sytuację przyszłych emerytów ze względu na wiek. Zarzut dotyczy rozwiązania dotyczącego tzw. emerytur częściowych. Takie świadczenie ma przysługiwać kobietom, które ukończyły 62 lata oraz mężczyznom – po osiągnięciu 65 lat. W efekcie takie rozwiązanie może negatywnie wpłynąć na zatrudnienie kobiet.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2014-05-06 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia