Aktualność "Reforma emerytur do poprawki"

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podniesienie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją oraz prawem międzynarodowym. Sędziowie argumentowali swoje stanowisko twierdząc, że w sytuacji, gdy system emerytalny działa wadliwie, rząd ma obowiązek zaproponować rozwiązanie, które go usprawni. Podwyższenie wieku emerytalnego jest takim rozwiązaniem, stosowanym również w państwach ubogich. Do tej opinii negatywnie odnieśli się związkowcy oraz posłowie PiS i SLD, którzy zapowiedzieli już walkę z przepisami, które krzywdzą polskich obywateli. Zarzucają oni sędziom TK rozpatrzenie kwestii tylko z ekonomicznego punktu widzenia i zignorowanie faktu, że polskie społeczeństwo, chociaż statystycznie żyje dłużej, ilość lat przeżytych w zdrowiu jest nadal niska.

Trybunał Konstytucyjny odniósł się również do wniosku o rozpatrzenie rozwiązania, dotyczącego dyskryminującego zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w przypadku emerytur częściowych. Zgodnie z reformą, kobiety mogą skorzystać z takiego świadczenia już w wieku 62 lat, podczas gdy mężczyźni – dopiero po ukończeniu 65. roku życia. Sędziowie uznali, że ustawodawca powinien potraktować okres wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do poziomu 67 lat (mężczyźni osiągną go w 2020 r., a kobiety w 2040 r.), jako okres przejściowy. W związku z tym narzucili oni na rząd obowiązek przygotowania takich przepisów, które pozwolą zainteresowanym na wybór emerytury częściowej już w okresie zrównywania wieku emerytalnego.

Związkowców cieszy ta decyzja, ponieważ otwiera ona możliwość pracy nad ustawą. Dzięki zakresowemu orzeczeniu niekonstytucyjności ustawy o emeryturach mężczyźni otrzymają możliwość korzystania ze świadczenia, jakim jest emerytura częściowa. W tej chwili mają do niej prawo tylko mężczyźni, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego dla danego rocznika. W 2014 r. dotyczy to mężczyzn urodzonych w 1949 r., którzy ukończyli 65 lat i mogą udowodnić, że posiadają 40 lat składkowych i nieskładkowych. Rozwiązanie to jest korzystne dla panów, mających duży kapitał emerytalny albo mających najmniej na koncie w ZUS. Najwięcej stracą osoby, które są pośrodku.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób na emerytury częściowe będą przechodziły kobiety. Zgodnie z obecnie panującymi przepisami, pierwsze panie będą mogły skorzystać ze świadczenia dopiero w 2020 r.


Źródło: DGP



DATA PUBLIKACJI: 2014-05-09 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia