Zwrot VAT na materiały budowlane jest ograniczony limitami ustalanymi odrębnie dla budowy i remontu. Dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku. Na wysokość limitów wpływa cena 1 mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania. Do wniosków składanych w II kwartale 2011r. przyjmowana będzie cena ogłoszona za IV kwartał 2010r. W wysokości 3979 zł, tj. o 678 zł niższa niż w III kwartale ubiegłego roku. Na skutek obniżki maksymalne kwoty zwrotu zmniejszą się o kilka tysięcy. Dla osób, które składały już wnioski, pięcioletnie limity zwrotu ulegają podwyższeniu wraz ze wzrostem ceny, co potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 24 czerwca 2009 r. (nr DD3/066/48/KDJ/09/608). Czy osoby składające kolejny wniosek odczują spadek ceny?
Zdaniem specjalistów, wzrost ceny 1 mkw jak i jej spadek wpływają na wartość dostępnego limitu zwrotu różnicy podatku. Data złożenia pierwszego wniosku ma znaczenie jedynie z punktu widzenia liczenia początku 5- letniego okresu, w którym obowiązują limity.
W dacie złożenia każdego kolejnego wniosku wartość dostępnego limitu powinna być zatem aktualizowana w związku z koniecznością uwzględnienia bieżących średnich kosztów budowy 1 mkw powierzchni użytkowej w Polsce.
Przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym podatku VAT od niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.) wskazują, że dla obliczenia kwoty limitu należy brać pod uwagę cenę 1 mkw ostatnio ogłoszoną przed kwartałem złożenia wniosku.
Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, limit zwrotu powinien być obliczany każdorazowo przed złożeniem wniosku.
Maksymalna wartość kwoty zwrotu do wykorzystania w danym okresie jest zatem pochodną bieżącego wskaźnika cen publikowanego przez GUS.
Źródło: GP