W badaniu przeprowadzonym przez MillwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym 50 proc. ankietowanych przyznało, że korzysta z kredytu lub pożyczki. Najczęściej Polacy zadłużają się w formie debetu, linii kredytowej na koncie oraz poprzez karty kredytowe. Na kolejnym miejscu znalazł się kredyt ratalny, pożyczka i kredyt konsumpcyjny. Co dziesiąty ankietowany spłaca kredyt mieszkaniowy. Inne formy zadłużeń, to pożyczki w zakładach pracy, od rodziny i znajomych, firm pożyczkowych, a także kredyty samochodowe i leasing.
Aż 27 proc. osób, biorących udział w badaniu przyznało, że pożyczone pieniądze wykorzystuje jako źródło finansowania bieżących potrzeb. Na zakup sprzętu RTV i AGD kredyt zaciągnęło 18 proc. ankietowanych, na samochód – 6 proc., a na meble – 4 proc.
Pomimo tak licznie i chętnie zaciąganych kredytów i pożyczek, wiedza Polaków nie jest jednak w tym zakresie większa. Zaledwie 8 proc. badanych rozumie takie pojęcie, jak RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania), sorcing możliwości kredytowych to termin znany 17 proc. ankietowanych. W tej części pytań, które dotyczyły mechanizmów kredytowych, odpowiadający zdobyli natomiast zaledwie 36 punktów na 100 możliwych. Pytania dotyczyły terminu historii kredytowej, sposobu jej sprawdzania oraz kontrolowania zdolności kredytowej.
Ankietowani, którzy dopiero planują pożyczyć pieniądze w 73 proc. zwracają się po informacje do swojego banku. Ponad połowa robi rozeznanie w instytucjach konkurencyjnych. Wykorzystują do tego celu również internetowe fora dyskusyjne. Oznacza to, że Polacy chcą swoją wiedzę poszerzać, kiedy zamierzają skorzystać z pożyczki.
Nadal jednak brakuje przyjaznej i zrozumiałej informacji, która mogłaby im pomóc. Świadczą o tym odpowiedzi na pytania, w których ankietowani proszeni byli o informacje na temat znajomości produktów kredytowych. W temacie kredytów i pożyczek gotówkowych zorientowanych było dwie trzecie ankietowanych, podczas gdy wiedzę o kredycie konsumpcyjnym, zawierającym w sobie pojęcie kredytu gotówkowego, ratalnego czy samochodowego, wykazało zaledwie 37 proc. badanych.
Tak niska wiedza Polaków o kredytach, ich rodzajach, formach i opłatach sprawia, że boją się oni korzystać z podobnych produktów. Pomimo wzrostu zamożności społeczeństwa w Polsce, odsetek zadłużonych gospodarstw w ostatnich latach spadł o jedną piątą. To przeciwny kierunek w porównaniu z krajami rozwiniętymi. Eksperci źródeł takiej sytuacji dopatrują się właśnie w niskiej świadomości Polaków na temat pożyczek finansowych, a także wpajana w tradycji rodzimej niechęć do ich zaciągania.
Źródło: IAR