Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne, jednak zjawisko to ma nadal stosunkowo niewielką skalę w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Wynika to z trudności, związanych z wprowadzaniem takiej osoby na rynek pracy i przystosowaniem do niej warunków otoczenia.
Zdaniem ekspertów, zatrudnianie niepełnosprawnych może przynieść pracodawcy wiele korzyści. Musi on jednak najpierw zdobyć jak największą wiedzę odnośnie niepełnosprawności w ogóle, ale także funkcjonowania konkretnej osoby, którą zamierza zatrudnić. Dostosowywanie jej do własnych potrzeb kadrowych i personalnych powinno być dopiero drugim etapem.
Pracodawcy, decydujący się na współpracę z osobami niepełnosprawnymi, mogą korzystać z pomocy organizacji pozarządowych, które prowadzą niepubliczne agencje zatrudnienia i przygotowują takich pracowników do wejścia na rynek pracy.
Zatrudnianie niepełnosprawnych jest szczególnie ważne ze względu na dane, które wskazują, że w Polsce w wieku produkcyjnym jest obecnie około 3,5 mln niepełnosprawnych, podczas gdy pracę ma zaledwie 500 tysięcy. Ponadto, zgodnie z przepisami, firmy zatrudniające ponad 25 pracowników, mają obowiązek uzyskać 6–proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracodawcy, którzy nie spełniają tego warunku, muszą płacić obowiązkowe wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeśli natomiast zakład zatrudnia obowiązkowe 6 proc. wskaźnika, wówczas może starać się o dofinansowanie do jej wynagrodzenia. W zależności od stopnia niepełnosprawności dopłata ta wynosi od 450 zł do 2400 zł miesięcznie na osobę.
Źródło: IAR