Aktualność "Bez kas fiskalnych nie będą mogli pracować"
1 maja weszły w życie przepisy nakazujące rejestrację obrotów za pomocą kas fiskalnych m.in. w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych. Resort finansów szacuje, że w związku z tym ok. 150 tys. podatników powinno uruchomić kasy fiskalne.

Szacując, że ze względu na to, iż niektórzy podatnicy muszą posiadać więcej niż jedną kasę, w sumie nowych kas będzie ok. 300 tys. Do grupy podatników, którzy od 1 maja są zobligowani do posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania obrotów za jej pośrednictwem, należą przedsiębiorcy świadczący usługi m.in. prawnicze (radcy prawni, adwokaci), pogrzebowe, sekretarskie, tłumaczenia, w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, rachunkowo- księgowe czy badania rynku i opinii publicznej. Rozporządzenie ministra finansów nałożyło obowiązek posiadania kasy fiskalnej również na podatników, którzy rozliczają się na zasadach tzw. karty podatkowej (np. ślusarzy) jeżeli ich obroty będą wyższe niż 40 tys. zł.

Aby skorzystać z ulgi, podatnik musi przede wszystkim zgłosić do urzędu skarbowego, że będzie stosował kasę i podać adres, gdzie zostanie ona zainstalowana. Trzeba również posiadać dokumenty świadczące o kwocie zapłaconej za urządzenie. Ponadto podatnik musi dokonać przy pomocy serwisantów, tzw. fiskalizacji kasy. Należy o tym poinformować fiskusa w terminie do 7 dni od momentu fiskalizacji.

Wszystkie powyższe czynności powinny być przeprowadzone zanim kasa będzie stosowana, czyli w przypadku tych, którzy już prowadzą działalność- przed 1 maja.

Przedsiębiorca, który tego nie zrobił w terminie- stracił prawo do skorzystania z ulgi. Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej i wydawania konsumentom paragonów fiskalnych nie robią tego, narażają się na postępowanie o wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

W przypadku wykroczenia podatnikowi grozi kara w wysokości od jednej dziesiątej do dwustukrotności minimalnego wynagrodzenia (od 138,4 zł do ponad 27,7 tys. zł). Jeśli brak ewidencji zostałby zakwalifikowany jako przestępstwo karno-skarbowe to sankcje są wyższe. Kodeks karny skarbowy przewiduje zarówno kary grzywny jak i ograniczenia wolności i pozbawienia wolności.

Źródło: money.pl

DATA PUBLIKACJI: 2011-05-05 » Posostałe aktualności
podatki
fax (61) 850 13 61
tel. (61) 852 85 06
Kancelaria Doradcy Podatkowego NI&KU :: Poznań: : VAT :: PIT :: CIT :: Podatki :: ZUS-y :: Kadry :: Płace :: Obsługa Księgowa :: Doradztwo :: Porady
Powered by mAdmin & mDoradca
Projekt i wykonanie BerMar multimedia