Zwlekając z uregulowaniem zobowiązania podatkowego podatnik może ponieść określone konsekwencje. Brak zapłaty podatku może zostać uznany za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. W tym zakresie organ podatkowy może nałożyć na podatnika karę. Nałożenie takiej kary uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od winy podatnika.
Niezależnie od kary wynikającej z kodeksu karnego skarbowego podatnik powinien liczyć się z koniecznością zapłacenia odsetek za zwłokę. Są one naliczane od dnia następnego po dniu upływu terminu płatności, aż do dnia zapłaty zadłużenia. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli termin zapłaty podatku wypada w dzień wolny od pracy, to zostaje on przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Ponadto ostatnim dniem, za który naliczane są odsetki to dzień uregulowania należności.
Podatnik sam oblicza i reguluje odsetki za zwłokę, bez wezwania urzędu skarbowego. Podatnik, który nie uregulował podatku dochodowego wynikającego z zeznania PIT- 37 do 2 maja i chce dokonać wpłaty zaległości musi pamiętać, że wraz z kwotą zaległości musi przelać na konto urzędu skarbowego odsetki za zwłokę za 28 dni. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości z odsetkami, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet zaległości i kwoty odsetek w takim stosunku w jakim pozostaje kwota zaległości do kwoty odsetek w dniu wpłaty.
Wysokość odsetek jest ilorazem iloczynu kwoty zaległości, liczby dni zwłoki oraz stawki odsetek za zwłokę w stosunku rocznym dzielony przez 265.
W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane wg wzoru określonego powyżej, odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy. Odsetki należy zaokrąglić do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, obecnie stawka odsetek za zwłokę wynosi tyle ile suma 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego i 2 proc.- nie mniej jednak niż 8 proc. Z uwagi na to, że stopa kredytu lombardowego podlega wahaniom, w konsekwencji ma wpływ na wielkość stopy odsetek od zaległości podatkowych. Obecnie (od 6 kwietnia 2011r.) wynosi ona 13 procent.
W sytuacji, gdy podatnik spóźnia się z uregulowaniem należności podatkowej i rozpoczęło się już naliczanie odsetek za zwłokę, istnieje możliwość całkowitego lub częściowego uniknięcia ich opłacenia. Przede wszystkim podatnik powinien pamiętać, że zgodnie z art. 54 Ordynacji Podatkowej, nie ma obowiązku zapłaty odsetek, których wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę za nadanie listu poleconego.
Ponadto w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki i zapłacenia całości zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od momentu złożenia korekty, podatnik ma prawo zastosowania obniżonej w wysokości 75 proc. omawianej już stawki odsetek za zwłokę. Stawka ta wynosi 9,75 procent.
Źródło: money.pl